Porady

Prace ziemne

Pierwszym widocznym etapem każdego przedsięwzięcia budowlanego są prace ziemne. Do ich rozpoczecia niezbędne jest wytyczenie nadziałce budynku, przez uprawnionego geodetę. W przypadku budowy domu jednorodzinnego przed wykonaniem wykopu należy zebrać urodzajną warstwę humusu.Grubość warstwy jest ustalana indywidualnie przez osobę nadzorującą prace ziemne, najczęściej jest to ok. 20-30 cm.

Humus zdejmuje się z całej powierzchni pod planowanym budynkiem z uwzględnieniem ok. 1 metrowego naddatku z każdej strony. Tak zebraną ziemię należy składować na pryzmach z dala od miejsca przyszłego wykopu. Urodzajna ziemia może być później wykorzystana jako podłoże pod planowany ogród. Pozostawienie wierzchniej warstwy ziemi, zawierającej szczątki organiczne i zarodki grzybów, pod budynkiem naraziłoby budynek na rozwój procesów gnilnych i pleśni pod warstwami podłogi.

Po zdjęciu humusu można przystąpić do wykonania właściwego wykopu. Jego parametry są ściśle związane z konstrukcją fundamentów – w zależności od tego czy budynek posadowiony jest na płycie fundamentowej, czy na tradycyjnych ławach fundamentowych, prace będą się od siebie różnić. Wykop wykonuje się do głębokości posadowienia budynku. W przypadku korzystania z koparki, ostatnią warstwę zaleca się wykonać ręcznie, żeby nie wkopać się za głęboko.

Więcej porad

Fundamenty

Fundament to  element konstrukcyjny, którego zadaniem jest przenoszenie obciążeń budynku n...

Stolarka okienna

Stolarka okienna ma wpływ nie tylko na estetykę budynku, ale także na klimat panujący w jego wn...

Pokrycia dachowe

Dach jest elementem konstrukcyjnym zwieńczającym budynek. Jego główną funkcją jest ochrona dom...

Spełnimy Twoje marzenie o domu!

Umów się na bezpłatną konsultację - zadzwoń lub zostaw swój numer telefonu - oddzwonimy:

Działamy na terenie całego kraju